Důvody, které mohou vést až k zamítnutí úvěru

Také se ptáte sami sebe v duchu na prostou otázku: „Dostanu hypotéku?“ I když je v současné době na trhu přebytek likvidity a banky doslova bojují o každého nového klienta, přibývá i počet zamítnutých žádostí. Může za to novela zákona o spotřebitelském úvěru a Česká národní banka, která s určitou pravidelností upravuje podmínky pro schválení úvěru. Naposledy tak učinila v dubnu loňského roku, kdy reagovala na aktuální nařízení vlády ohledně celosvětové pandemie koronaviru. Dále také ČNB přikazuje bankovním i nebankovním společnostem důkladnou lustraci každého žadatele. Pokud by tak neučinily, dlužník by mohl později celý úvěr napadnout pro jeho neplatnost. Následně by pak nemusel platit úrok ani další poplatky a půjčenou sumu by splácel dle svých finančních možností. Nastavené podmínky tak chrání nejenom poskytovatele úvěrů, ale i samotného dlužníka. Za zamítnutým úvěrem tak hledejte spíše složitou legislativu než neochotu bank.

  • Příjem

rulička peněz

Nedostatečný příjem je jednou z příčin, která vede banku k zamítnutí žádosti. Není se, ale čemu divit, aby byl dlužník schopen splácet své závazky, potřebuje mít z čeho. Primárně jsou akceptovány příjmy ze zaměstnání, samostatně výdělečné činnosti nebo třeba z pronájmu nemovitosti. Příjmy jako sociální dávky, starobní důchod či nedoložitelné příjmy, bankovní instituce neakceptují.

  • Registr dlužníků

soudní kladivo

Pokud měl žadatel někdy v minulosti problém se splněním svých závazkům vůči věřitelům, s největší pravděpodobností o tom bude záznam v některém z registru dlužníků. Bankovní i nebankovní instituce mají do těchto registrů volný přístup a žadatele zde prověřují. V případě, že se u jeho jména objeví negativní záznam, bude velmi náročné banku přesvědčit, že je schopen dostát svým závazkům, které by případně vůči ní měl. Povětšinou ale odejde domů s nepořízenou.