Pěstujeme a rozmnožujeme ananas


Rozmnožování ananasu je poměrně atypické, je možné dokonce jej vypěstovat ze zakoupeného plodu. Vykrojíme tzv. růžici, kterou necháme zakořenit, většinou se však ujme jen jeden z pěti ananasů. Ananasovník pak v průběhu růstu vytváří odnože, které se po dozrání plodů také využívají na rozmnožování. Pro rozmnožování jsou však nejkvalitnější právě růžice, které rostou u země, na rozdíl od plodových růžic.
ananas zblízka

Ananas si vypěstujete i z plodu, zakoupeném v supermarketu

Budeme-li uvažovat pěstování ananasu z plodové růžice, musíme použít takovou, která není zvadlá. Odřízneme ji i s malým kouskem dužiny a odebereme první mladé listové výhonky. Vyjmeme opatrně chochol z plodu a zbavíme jej zbytků dužiny, řeznou ránu zabezpečíme drceným dřevěným uhlím. Takto připravenou sadbu necháme čtrnáct dnů vysychat při pokojové teplotě kolem 23 stupňů. Mezitím si nachystáme zavařovací sklenici, kterou vyplníme směsí agroperlitu a rašeliny v poměru 1:1. Vyschlou růžici do zeminy zapíchneme zhruba 2 cm hluboko. Růžice se musí pravidelně rosit, vždy musí být substrát vlhký. Po orosení se vždy sklenice přikryje mikrotenovým sáčkem, který na několika místech propíchneme. Musíme být trpěliví, neboť zakořeňování růžice trvá jeden až tři měsíce při stálé teplotě 25 – 28 stupňů. Paradoxně je však k zakořenění nejvhodnější období kolem vánočních svátků, tehdy je možné sklenici položit do blízkosti ústředního topení nebo topného tělesa.
ananas a vázy

Ananas v omezených bytových podmínkách

Ananas vyžaduje dostatek světla, ale v létě bychom jej měli chránit před přímým sluncem. Sluneční úpal se u ananasu projeví zčervenáním části listů. Rostlina dobře snáší přenášení z místa na místo, takže si s volbou vhodného stanoviště v polostínu nemusíme lámat hlavu.  Horší je to s teplotou vzduchu, která musí být po celý rok v rozmezí 25 – 32 stupňů. Ananas nesmí prochladnout, nesnese tedy pobyt v zimní zahradě, ale vadí mu také teploty nad 32 stupňů, kdy přestává růst. Obecně platí, že odrůdy s pilovitými okraji listů jsou odolnější vůči změnám teplot a lze je pěstovat i při teplotách kolem 23 stupňů.
ananas a meruňka
Zálivka by měla být pravidelná, ale vždy jen po částečném zaschnutí povrchové vrstvy substrátu, pozor na přelévání. Občas vodou prolijeme i střed listové růžice. V zimě se ananas zalévá méně a v delších časových intervalech. Přihnojování je vhodné živným roztokem jak do substrátu, tak částečně i do listové růžice. Většinou se přihnojuje na jaře a v létě močovinou jednou za dva týdny.
Substrát by měl sestávat ze směsi kompostu, písku, rašeliny a pařeništní zeminy, a to všechny tyto složky ve stejném poměru. První rok stačí květináč o průměru 15 cm, druhý rok 20 cm a třetí rok 30 cm. Pak už se ananas nepřesazuje.