Co vás čeká, když se nevyspíte

Usínání na nevhodných místech – neuvěřitelná únava a obrovská touha zalehnout do postele předčí všechny ostatní tužby, které v průběhu dne bdělý člověk prožívá. Vše jde skutečně stranou a vůbec vás nezajímá ani vystavené zboží ve výkladních skříních, ani telefonní hovor vašich přátel. Spánku váš organismus hodlá podřídit úplně vše a je mu v tu chvíli naprosto jedno, zda sedíte v tramvaji, anebo řídíte vůz. Tramvajové lince je docela lhostejné, že přejedete zastávku o dvě další stanice, a za volantem jste pak nebezpečným živlem nejen sobě, ale i druhým účastníkům silničního provozu.
spánek venku
Vrásky – chronická nevyspalost se projeví častokrát vrásčitou tváří, je to z toho důvodu, že tělo potřebuje spánek k regeneraci buněk a řídí se systémem priorit. Na prvním místě musí být obnoven chod srdce a mozku, teprve pak ledvin a jater, a za nimi následují ostatní orgány a úplně nakonec pokožka, vlasy, nehty a ochlupení. Logicky tedy nedostatek spánku zaznamenáte nejprve na pokožce a vlasech, podobně jako je tomu u nedostatečné výživy.
spící mimčo
Deprese – podrážděnost, netečnost, výkyvy nálad, vedoucí až k depresi, to vše spouští chronické potíže se spánkem. Zatímco lékaři řeší urgentní stavy úrazů a důsledků civilizačních chorob, nedostatek spánku je považován za vedlejší problém. Mělo by se však k němu přistupovat důrazněji, neboť je významným spouštěčem právě výše jmenovaných kritických úrazových a negativních civilizačních jevů. Jedno bez druhého totiž nelze oddělit a chceme-li zatočit s nespavostí, musíme eliminovat stres a tím pádem budeme útočit na dnešní uspěchanou dobu a sázet na misky vah podstatné a nepodstatné stránky života.
spánek na stole
Partnerský vztah – pokud není váš partner dokonalý světec a není dostatečně trpělivý, hrozí vám rozchod nejen kvůli rozmrzelým náladám, nespolehlivosti a zapomínání, ale i v oblasti sexu. S chatrným spánkem se totiž netvoří u mužů testosteron a tomu pak odpovídá i kvalita sexu.