Jaká rizika představují vypínače a zásuvky pro děti

Není žádných pochyb o tom, že všichni rodiče, až na výjimky, chtějí své děti chránit, a jednou z jejich největších obav je to, že se jim něco stane. To je pochopitelné a je to instinkt, který sdílíme s celou řadou jiných živočišných druhů, převážně tedy savců.

S tím však přichází otázka: kdy máme našeho potomka začít nechat manipulovat s potenciálně nebezpečnými zařízeními, jako jsou vypínače a zásuvky Light Park? Koneckonců v obou případech jde o elektřinu, a všichni víme, jak život ohrožující může elektrický šok být, zvláště pak pro malé dítě.starý panel s mnoha spínači

Co se vypínačů týče, ty se obvykle považují za poměrně bezpečné. Jejich používání dítě pochopí tak nějak automaticky, když vidí každý den své rodiče, jak rozsvěcí světla či jak zapínají jeho hračku. Poměrně brzy to tedy začne zkoušet samo.

Avšak ačkoliv se mohou zdát bezpečné, nemusí to být vždy pravda, a zvláště to platí u batolat. Ta mají ve zvyku objevovat svět všemi smysly, včetně chuti. A ačkoliv je chvályhodné, že se chtějí o tom velkém, širém světě, který se před nimi otevřel, dozvědět co nejvíc, musíme mít na paměti, že je také plný nástrah.otočný kovový vypínač

Zde spočívá hlavně ve faktu, že zvláště u přístrojů, které nejsou určeny pro děti, by mohly žvýkáním odstranit vrchní kryt vypínače. Pod ním se však nacházejí dráty, které nejenže nejsou ze zrovna zdravého materiálu, navíc jimi může i procházet proud. Stačí tedy chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě.

Pokud jde o elektrické zásuvky, zde je situace poměrně jasná. Snad žádný rodič nenechá svou malou ratolest se, k ní byť jen přiblížit, a to i v případě, že je na zásuvce nasazen ochranný kryt. Následky totiž mohou být opravdu tragické a stačí skutečně i jen minutka nepozornosti.

Jenže, jak už bylo řečeno, malé děti rády zkoumají své okolí. Veškeré okolí. A to samozřejmě znamená i zásuvky. Dříve či později se tedy i při nejlepší péči a opatrnosti dostanete do situace, kdy se váš potomek k některé z nich bude blížit s cílem zjistit, co to vůbec je.

Je tedy dobré zvláště na miminka a batolata dávat skutečně pozor. Pak už je totiž pozdě chtít něco změnit. Čas zpátky vzít nejde, a zde rozhodně platí rčení, že prevence je mnohem, mnohem lepší než péče.