Máte rádi med?

Že včely opylují květy a bez opylování rostliny nepřináší plody, to se od malička učíme. Později na to někteří zapomínají a včelek si neváží tak, jak si zaslouží, naopak jim škodí. Ovšem včely pracují pilně dál, co jim síly stačí. Mají to zkrátka v genech!

bee-649956_960_720 (1)

Lidem svou usilovnou prací poskytují kromě opylení rostlin spoustu dobrého – med, vosk či propolis, které slouží k výrobě dalších potravinářských, kosmetických a léčivých produktů. Máme rádi různé druhy medu, ale také medoviny. Oblíbené jsou svíčky ze včelího vosku, krémy a jiná kosmetika obsahující med či propolis a různé „včelí“ doplňky stravy. Včelařství a zpracování včelích výrobků má dlouhou tradici i u nás.

Jak vyrábí med?

Potřebují k tomu dvě základní přírodní suroviny. Jde o rostlinné produkty vznikající při fotosyntéze. První je nektar, ten sbírají přímo z květů. Druhou, medovici, jim připraví hmyzí kolegové, kteří sají rostlinné šťávy (například mšice). Jde vlastně o jejich „sladké“, enzymy obohacené výměšky, které včely sbírají. A vyrábí z nich výborný tmavší med lesní. Při svých cestách mezi květy ukládají včely nektar či medovici do tzv. „medového váčku“. Obohacují je předtím ještě o vlastní enzymy. Než je váček plný, navštíví pilná včelka až tisíc květů! Na každém z nich zanechá ještě ostatním feromonový vzkaz, že už je vyprázdněn. V úlu pak nechává obsah váčku ke zpracování dalším „kolegyním“. Ty ho mají v péči dalších pár dní a provedou vysušování, aby měl med správnou hustotu. Poté je zakonzervován v šestihranných buňkách plástve, které jsou uzavřeny víčky z vosku.

honey-5732_1280

Jak vyrábí vosk?

Výrobu vosku provádí skupina včel dělnic, které jsou staré dvanáct až osmnáct dní. Používají při tom pyl a med. Hlavním pracovním nástrojem jsou jejich tělíčka. Z nich pak vosk odpadává v malých částečkách.

Jak vyrábí propolis?

Pokud hovoříme o včelích produktech, nesmíme samozřejmě zapomenout na propolis! Tzv. včelí tmel. Včely s touto lepkavou hmotou spravují úl. Ucpávají všechny skulinky, aby se do něj nedostali žádní nepřátelé. Jde o látku, která má místně znecitlivující účinky, hubí bakterie a viry a podporuje imunitu organismu. Je velmi účinným lékem! Pozor si ovšem musí dávat alergici, protože propolis je zároveň také silným alergenem.