Pomoc, puberta!

Podle odborníků je dospívání, nebo-li puberta, obdobím velkých fyzických a mentálních změn. Fyzické přicházejí jako první. To mohu potvrdit. Uháněly jsme k doktorce, protože mojí holčičku často pobolívala levá část hrudníku. Aby tak měla něco se srdcem! Hádáte správně, nebylo to srdce, začínaly růst prsa. Postupně se drobné holčičí tělo zaoblilo a získalo plné dívčí křivky. Objevilo se akné a přišla první menstruace. Hormonyto prostě rozjely naplno.
Hormony mají na svědomí i jiný aspekt dospívání, a to náladovost. Rozjařená slečna se dokáže během chvilky stát uzlíčkem neštěstí, který potřebuje pomazlit od své jindy totálně trapné maminky. A další mentální změny? Tady je stručný souhrn největších změn v chování dospívajících slečen, načerpaný z osobních zkušeností.
šťastná dívka
§  Přestanete jim rozumět. Nejen obrazně, ale doslova. Používají totiž výrazy jako outfit, hater nebo fail. Se školní angličtinou jsou na štíru, pořádnou anglickou větu dohromady nedají, ale rodnou řeč neustále prokládají různými anglickými slovíčky.
§  Nikdy nemají co na sebe. Už pár dní po nákupu nového oblečení nemají co na sebe. A když se snažíte jim pomoci („Co třeba tohle tričko? To ti sluší.“), dočkáte se jen obrácení očí v sloup.
§  Na vaše dotazy odpovídají v lepším případě hláškami z filmů, v horším „To neřeš“. Pokud vyslovenou hlášku ani film neznáte a dáte to najevo překvapeným pohledem, následuje obrácení očí v sloup, popř. „To neřeš“.
§  Ví přesně, jak pigmentovaný je ten který make-up, znají všechny youtubery přezdívkou i jménem, ale nedokážou si zapamatovat jména důležitých českých rybníků (naše slečna řekla místo Hejtman „Dajchman“).
§  Neustále visí na telefonu, ale když potřebujete, nikdy se jim nedovoláte.
Vy, jakožto rodiče dospívající slečny, jste ty nejtrapnější osoby na světě. Nejvíc trapní jste, když si mezi sebou dovolíte nějaké důvěrnosti. Počastují vás zdviženým obočím a pohledem, který říká „Nejste na to moc staří?“.
dospívající kamarádky
Puberta je tedy náročná etapa pro rodiče, ale věřte, že i pro pubescenta samotného. Hledá svou vlastní identitu a formuje osobnost. Tělesné změny nemusí přijímat vždy pozitivně. A i když to vypadá, že rodiče by nejraději vystřelil do vesmíru, potřebuje vás a vaši oporu. Obrňte se proto trpělivostí, zásobte se čokoládou a společně přejděte ten most mezi dětstvím a dospělostí.