K čemu vlastně potřebujete lyžařské hole?

Dá se to přirovnat k chůzi provazochodce po laně, který potřebuje dlouhou vyvažovací hůl, bez ní by přejít lano nedokázal.

Při pořizování sjezdových holí byste se měli soustředit na jejich technické provedení

Z čeho je vyrobena hůl (tubus trubky). Buď se jedná o slitinu hliníku, nebo o tzv. karbon (carbon). V zásadě platí, že hliníkové hole jsou trvanlivější, ale jsou o něco těžší. A pochopitelně výrazně levnější.
hůlky na sněhu
Z čeho je vyrobeno poutko. Poutka holí zabraňují vytržení hole z ruky při zapíchnutí do vrstvy sněhu, kdy se talířek vzpříčí. Poutko musí být především pevné a zároveň dostatečně komfortní. Musí být patřičně široké, aby se nezařezávalo do kůže, a samozřejmě se musí dát nastavit jeho délka. Vývoj technologie výroby lyžařských holí se však nezastavil a výrobci přišli s bezpečnostní vychytávkou. Tou je tzv. trigger (od značky Leki), což je v podstatě samostatné poutko navlečené na speciální trn, které se po stisknutí tlačítka od hůlky uvolní. Při nebezpečném pádu se poutko uvolní samostatně (při dostatečně silném tlaku na zápěstí) a výrazně se tím sníží riziko úrazu zápěstí, předloktí, nebo jiných částí těla při zapletení mezi lyžařské hůlky.
lyžař na sjezdovce
Madlo holí, nazývané též jako grip, je určující pro pohodlí lyžaře při samotné jízdě. Dnes se vyrábí výhradně madla ergonomická a některá jsou opatřena protiskluzovou vrstvou. Některé materiály mají dokonce pro zvýšení komfortu lepší termoizolační vlastnosti. Madlo by mělo především dobře padnout do ruky, což při nákupu holí snadno zjistíte pouze při navlečené rukavici.
tři lyžaři
Velikost talířků se liší podle toho, na jakých sjezdovkách budete lyžovat. Na upravených svazích s urolbovanou vrstvou na pevném podkladu postačí talířek menší, naopak v hlubokém sněhu, ve freeride terénu a na těžkém sněhu byste měli mít hole s větším průměrem talířků. Talířek totiž slouží jako opora stability jezdce a do hlubokého sněhu se velký talířek nezaboří tolik, jako ten malý. Stává se, že lyžař talířek ztratí, v tom případě není problém dokoupit jako doplněk samostatný talířek.