Jak se správně postarat o dětské zoubky a kdy je dobré vzít dítě k zubaři?


O dětské zoubky je potřeba starat se již od začátku, jakmile se vyklube první zoubek, začíná starost. Jak by měl vypadat první dětský kartáček a kdy začít?

Jak se správně postarat o dětské zoubky a kdy je dobré vzít dítě k zubaři?

Ještě, než se dostaví zoubková víla, je potřeba začít s péčí o dětské zuby. Mnoho rodičů tápe nad tím, kdy je vlastně zapotřebí vzít dítě k zubaři, mnoho z nich to odkládá, ale to je špatně. Dítě by si už od malička mělo zvykat na zubní ordinaci a také na zubní kartáček ve svých ústech. Péče o dětské mléčné zuby je stejně důležitá, jako péče o zuby dospělých. Víte, kdy začít a jak by měl vypadat úplně první kartáček?

pexels-photo-7086238

Jen ať si zvyká

První dětský zubní kartáček by měl být hodně dlouhý, to z toho důvodu, že budete dítku zuby čistit vy a měla by se tak pohodlně ruka dospělého na rukojeť vejít a tahy by měly být dobře proveditelné. Samotná hlavice kartáčku je pak naopak drobná, štětinky by zpravidla měly být na sobě hustě poskládané a samozřejmě by měly být jemné, aby se dítku nepoškrábaly dásně.

Ještě než se ale vyklube úplně první zoubek, je dobré pořídit malý silikonový kartáček, který se nasazuje na prst dospělého. Tímto silikonovým kartáčkem je dobré dásně miminka masírovat. Nejenže to může dítěti ulevit v době, kdy se zoubek klube, ale také si dítě snadněji zvykne na něco cizího v puse. Snadněji se pak skamarádí s opravdovým kartáčkem na zuby.

pexels-photo-4202922

Je potřeba dítě už od útlého věku na kartáček zvykat, i nejmenší děti by měly vědět, že se zoubky musí čistit, postupem času už si samo dítě tento zvyk osvojí a nebude mít problémy s každodenní ústní hygienou. Je v pořádku, když se dítě pak pokouší vyčistit si zoubky samo, alespoň do šesti let věku je ale dobré, aby dítěti dočišťoval zuby dospělý. Za každý pokus o vyčištění zubů, ale dítě určitě pochvalte.

Kdy vyrazit do zubní ordinace?

I když dítě nemá žádné problémy, nedělají se mu kazy, na pravidelné zubní prohlídky samozřejmě chodit musí, stejně jako my dospělí. Už do prvního roku věku dítěte, je nutné provést jednu návštěvu zubní ordinace, i když to bude spíše přátelská návštěva, kdy by si dítko mělo začít zvykat na ordinaci a prohlídky zubů. Návštěvu lze ideálně provést ve chvíli, kdy se vyklube dítěti úplně první zub.

Péče o mléčné zuby se často podceňuje, což je chyba. I ty totiž dokážou docela potrápit.